Práskni do bot

17. 3. 2017

Divadlo J. K. Tyla - Červený Kostelec

Divadlo Na Jezerce

Autor: Owen McCafferty
Režie: Jan Hřebejk
Osoby a obsazení:
Šulin – Jan Hrušínský
Drátěnka – Martin Sitta
Mudrc – Vlastimil Zavřel
Volej – Václav Liška

"Když chtějí obkladači něco šlohnout, kradou dlaždičky. Kdyby dělali v diamantovým dole, brali by něco jinýho." Ve hře úspěšného severoirského autora Owena McCaffertyho, který během svého života vystřídal mnoho povolání a než se stal profesionálním dramatikem pracoval jako obecní úředník a účetní, ale i jako dlaždič, má čtveřice kumpánů vydlaždičkovat veřejné záchodky a umývárnu. Ležérní řemeslníky, které dobře známe i u nás a kteří se mezi sebou baví... inu jako dlaždiči, hrají Jan Hrušínský, Vlastimil Zavřel, Martin Sitta a Václav Liška.

„Jako každá dobrá hra je tato komedie o mnoha věcech. Pro mě je o hledání lidské důstojnosti a štěstí, pochopitelně skrze ponižující a trapné, nešťastné situace,“ řekl režisér Jan Hřebejk. „Je to pravdivý a velice zábavný a přitom i vážný a dojemný příběh. Mně už se, upřímně řečeno, líbí máloco. A tenhle kus se mi líbil hned a moc,“ dodal Hřebejk.
„Hra Práskni do bot se svým způsobem vymyká repertoáru Divadla Na Jezerce, a přesto cítím, že do něj patří. Je zábavná i tragická. Má úžasný lidský rozměr, velkou hloubku a také drsný jazyk. Hrdinové příběhu se domnívají, že ke štěstí mohou dojít, jen když budou krást. To se nám zdálo natolik české a tak současné, že jsme hru přenesli z irského Belfastu do Prahy na stavbu fotbalového stadionu. Všichni máme zkušenosti se stavbaři. Bývají nespolehliví, drzí, občas i kradou. Investory přivádějí na pokraj nervového zhroucení. Zlaté české ručičky přitom zůstaly kdesi v nenávratnu první republiky,“ upřesnil principál divadla a představitel role Šulina Jan Hrušínský.

„Pobuda promluvil hlasem Jana Hrušínského! A co slovo, to perla. Obecenstvo brečí smíchy od první repliky. Neuvěřitelně uvěřitelné postavy, českému diváku blízké prostředí, všední starosti řešené nevšedním způsobem. Perfektní komedie se všemi náležitými atributy.“
Barbora Šlapáková, Studentpoint.cz
 

Kup vstupenku

Partneři kulturní sezony 2016/17

                  

Pro média

Ke stažení

Logo ke stažení

Tiskové zprávy

Sociální sítě

Přihlásit se
k odběru
novinek